Akıllı Çiftçi İle Cin Masalı Oku

Akıllı Çiftçi İle Cin Masalı

Grimm Kardeşler Masalları içerisinden Akıllı Çiftçi İle Cin Masalı Okuyorsunuz.

Bir zamanlar küçük bir köyde çok zeki ve çalışkan bir çiftçi yaşarmış. Bu çalışkan çiftçi, her sabah tarlasına gider, yetiştirdiği sebzelerini sularmış. En güzel sebzeleri yetiştirmek için çok çaba gösterirmiş. Bu çiftçi çalışkan olduğu kadar da zeki birisiymiş.

Bir gün çiftçi yine tarlasında çalışmış. Akşam olup eve döneceği sırada, tarlasının bir köşesinde bir ışıltı olduğunu görmüş. Karanlıkta tıpkı ay gibi parlıyormuş. Hemen ne olduğuna bakmak için ışığın geldiği tarafa doğru yürümüş.

Gittiğinde gördüklerine çok ama çok şaşırmış. Tarlasında bir cinin kocaman bir kuyu açtığını, kuyunun içerisinde ise altınların olduğunu görmüş. Altınlar o kadar çokmuş ki, gece karanlığında ortalığı aydınlatıyormuş.

Çiftçi Cin’e bu hazine bana aittir. Çünkü onları benim tarlamdan buldun demiş. Cin, çiftçinin altınları alacağını anlayınca onu kandırıp çiftçinin mallarından kendisine almak istemiş. Ona bir anlaşma teklif etmeye karar vermiş. Çiftçiye, “Tamam, kabul ediyorum. Altınlar senin tarlandaydı. Ama ben bu altınları bulmasaydım sen onlardan tamamen habersizdin. Bu yüzden ya bana altınların yarısını ver ya da iki yıl boyunca bu tarlada yetiştirdiğin sebzelerin yarısını verirsin” demiş.

Akıllı çiftçi, Cin’in bu teklifini kabul etmiş. “Peki sana iki yıl boyunca yetiştirdiğim sebzelerin yarısını vereceğim. Paylaşma konusunda kavga etmemek için yerin üstündeki her şeyi sana vereceğim. Yerin altındakiler de benim olur” demiş. Cin bu teklife çok sevinmiş, tamam kabul demiş ve hazineyi çiftçiye vermiş.

Akıllı çiftçi o yıl tarlasına havuç ekmiş. Havuçlar yetiştiğinde cine yer üstünde ne varsa alabilirsin demiş. Cin yerin üstünde sadece havuçların solmuş yapraklarını görünce çok sinirlenmiş. Ama anlaşma yaptıkları için çiftçiye bir şey diyememiş. Akıllı çiftçi yerin altındaki bütün havuçları toplamış.

Cin bu kez çiftçiye “Bu yıl anlaşmada bir değişiklik yapalım. Sen yerin üstündekileri al, bende yerin altında kalanları alayım” demiş. Çiftçi bunu kabul etmiş.

Akıllı çiftçi o sene de tarlasına buğday ekmiş. Buğdaylar yetişince onları biçip toplamış. Cin tarlaya geldiğinde bu kez de kuru otlardan başka bir şey olmadığını görmüş.

Çiftçiyi kandırıp mallarına ortak olmak isterken çiftçi zekasını kullanarak hem tarlasındaki hazineye sahip olmuş hem de sebzelerini cine kaptırmamış.

egiticimasallar.com‘da Akıllı Çiftçi İle Cin Masalı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

DMCA.com Protection Status

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!