Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı

Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı

Zamanın birinde küçük bir köyde çok fakir bir adam yaşarmış. Adam öylesine fakirmiş ki kümesindeki tavuklarından başka hiçbir şeyi yokmuş. Tavukların yumurtalarını satarak geçinen fakir adam bir gün kümese yumurtaları toplamaya gittiğinde tavuklarından birinin öldüğünü görmüş. Tavuğunun öldüğüne çok üzülmüş. Pazara gidip ölen tavuğunun yerine yeni bir tavuk almaya karar vermiş. Topladığı yumurtaları pazarda satarak kazandığı parayla kendisine yeni bir tavuk almış.

Yeni aldığı tavuğuna bütün parasını verdiği için karnını doyuracak bir ekmek bile alamamış. Yeni tavuğunu getirip kümese koyduktan sonra, kendi kendine yarın tavuklarım yumurtlar bende pazarda onların yumurtalarını satar karnımı doyururum, bugün açlığa dayanmam lazım diye düşünmüş.

Fakir adam bir gün sonra sabah uyandığında doğruca kümese gitmiş. Tavukların yumurtalarını toplarken bir de ne görsün? Yeni aldığı tavuğu altın bir yumurta yumurtlamış. Adam öylesine şaşırmış ki neredeyse küçük dilini yutacakmış. Hemen altın yumurtayı alıp kuyumcuya götürmüş. Altın yumurtayı sattıktan sonra karnını güzelce doyurmuş, kendine ne istiyorsa almış. Pazardaki işlerini hallettikten sonra da hemen kümese geri dönüp, altın yumurtlayan tavuğunun yanına gelmiş.

Tavuğa çeşit çeşit yem verip, suyunu doldurmuş. Hemen bir sonraki gün olsunda tavuğum bir altın yumurta daha yapsın diye düşünmüş. Akşam olup hava kararınca adam altın yumurtlayan tavuğunu düşünüyormuş, gözüne hiç uyku girmemiş. Sabaha kadar uyumadan beklemiş ve sonunda sabah olmuş.

Tavuklar gıdaklamaya başlayınca adam soluğu hemen kümeste almış. Pazardan yeni aldığı tavuğunun folluğuna bakınca da göz kamaştıran bir altın yumurta daha bulmuş. Adam sevinçten uçuyormuş. Evet bu tavuk gerçekten altın yumurtluyormuş.

Fakir adam altın yumurtlayan tavuğa çok iyi bakmış ve tavukta her gün bir altın yumurta vermeye devam etmiş. Aradan biraz zaman geçtikten sonra fakir adam altın yumurtaları satarak çok zengin olmuş. Köydeki herkes fakir adamın nasıl bir anda böyle zengin olduğunu konuşuyormuş ama kimse onun altın yumurtlayan bir tavuğu olduğunu bilmiyormuş.

Adam eskiden çok fakir olup yiyecek bir ekmek bile alamadığını, sabahlara kadar aç uyuduğu günleri zengin olunca hemencecik unutuvermiş. Altın yumurtlayan tavuğuna da eskisi kadar iyi bakmamaya başlamış. Her gün gezip eğleniyor köylülere fakir oldukları için selam bile vermiyormuş. Komşuları eskiden fakir olan bu adamın zengin olduktan sonra böylesine değiştiğine inanamıyorlarmış. Artık kimse bu adamla konuşmuyor selam vermiyormuş. Çok zengin olan adam ise onlarla dostluğunun bozulmasına aldırış bile etmemiş ne de olsa zengin bir adamım kimseye ihtiyacım yok diye düşünmüş.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra giderek zenginleşen bu adam artık daha fazla servet kazanma hırsına kapılmış ve aklına bir fikir gelmiş. Altın yumurtlayan tavuk her gün bir altın yumurta yaptığına göre demek ki karnında bir hazine saklı diye düşünmüş ve tavuğun karnını yarıp bütün hazineyi almaya karar vermiş.

Hemen kümese gidip altın yumurtlayan tavuğu yakalamış. Tavuk can havliyle kaçmaya çalışsada gözünü servet bürümüş adamın elinden kurtulamamış. Adam bir çırpıyla tavuğu kesip karnını yarmış. Ama tavuğun karnından sandığı gibi bir hazine çıkmamış. Adam gördükleri karşısında ne yapacağını şaşırmış, neden kestim ben tavuğumu, nasıl böyle bir şey yaptım diye düşünüp duruyor, kendini affedemiyormuş. Ama artık altın yumurtlayan bir tavuğu yokmuş.

Adamın elindeki serveti hızla tükenmeye başlamış. İhtiyacı oldukça biriktirdiği altın yumurtaları bozdurup harcarken bir gün bütün altın yumurtalar tükenmiş. Zenginliği elinden bir kuş gibi uçup gitmiş. Şimdi önceden olduğundan da fakir bir adam olmuş. Üstelik kapısını çalıp dertleşeceği, konuşup sohbet edeceği bir dostu da kalmamış. Adam para hırsı ile yaptıkları davranışların cezasını ömür boyu çekmiş. Sevdiklerine ister zengin ister fakir olsun her zaman değer vermesi gerektiğini de öğrenmiş olsa bile artık çok geçmiş…

egiticimasallar.com‘da Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı’nı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

DMCA.com Protection Status

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!