Çatlak Kova Masalı Oku

Çatlak Kova Masalı

egiticimasallar.com sitemizde Çatlak Kova Hikayesi ve Masalı Okuyorsunuz.

Bir zamanlar Hindistan’daki bir köyde bir sucu yaşarmış. Bu sucu boynuna astığı uzun bir sopanın iki ucuna birer tane kova takar, bu kovalarla patronuna su taşırmış. Ama bu kovalardan biri sağlam diğeri de çatlakmış. Sağlam olan kova suyu eksiltmeden gideceği yere kadar götürürmüş. Çatlak olan kova ise yol boyunca suyu damla damla damlattığından, patronun evine varınca suyun ancak yarısını ulaştırabilirmiş.

Sucu, çatlak kovanın yerine sağlam bir kova alsa, suyun tamamını patronuna taşıyacağını biliyormuş Ama yine de, çatlak kova ile su taşımaya devam etmiş. Çatlak kova bu eksikliğinden dolayı hem kendinden utanıyor, hem de sucuya çok üzülüyormuş. Sağlam olan kova da kendisiyle gurur duyarmış.

Günler böyle geçip giderken bir gün çatlak kova sucuya seslenmiş. “Kendimden utanıyorum, senden özür dilemek istiyorum” demiş.

Sucu “Neden böyle söylüyorsun? Ne için özür dileyeceksin” deyince, kova cevap vermiş. “Çünkü bir senedir çatlağımdan su sızdırıp, suyun yarısını yola damlatıyorum. Taşıma görevimin ancak yarısını yerine getirebiliyorum. Sen de benim yüzümden emeklerinin ancak yarısını alabiliyorsun. Sana yük olduğumun farkındayım. Bu yüzden senden özür dilerim” demiş.

Sucu bunun üzerine kovaya “Özür dilemeden önce, senden bir şey istiyorum. Bugün patronun evine giderken yolun kenarındaki çiçeklere iyi bakmanı istiyorum” demiş.

Çatlak kova sucunun ne demek istediğini anlamasa da eve dönerken yolun kenarındaki çiçekleri izlemeye başlamış. Bu çiçekler öyle güzellermiş ki, yol kenarını çeşit çeşit renkleriyle süslemekteymişler. Çatlak kova çiçekleri izlemekteyken sucu da patronunun evine varmış.

Çatlak kova yine suyun yarısını yol kenarına döktüğünü görüp utanmış. Kendini yine kötü hissedip sucudan özür dilemiş.

Sucu kovaya sormuş. “Yolun sadece senin tarafında olan kısmında çiçeklerin olduğunu, diğer tarafta hiç çiçek olmadığını gördün mü? Peki bunun sebebinin, senin çatlak kısmından damlayan su olduğunu biliyor musun? Yolun senin tarafında olan kısmına çiçek tohumları ekmiştim. Sen de her gün eve dönerken onları damla damla suladın. Eğer senin çatlak tarafın olmasaydı, sen su damlatmayacaktın. O zaman da oradaki çiçekler susuz kalıp büyüyemeyeceklerdi. Ben buradaki çiçeklerden her gün patronuma götürdüm o da bana bu yüzden iş verdi. Bu yüzden sana teşekkür ederim benden özür dilemene gerek yok.” demiş.

Çatlak kova, kendisinin eksiklik olarak gördüğü tarafının, aslında ne güzelliklere sebep olduğunu öğrenince çok mutlu olmuş. Sucu ile her gün mutlu mesut su taşımaya devam etmişler.

egiticimasallar.com‘da Çatlak Kova Hikayesi ve Masalı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

Dünya Klasiklerinden Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalımızı okudunuz mu?


DMCA.com Protection Status

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!