dürüst genç masal oku

Dürüst Genç Masalı

egiticimasallar.com sitemizde Dürüst Genç Masalını Okuyorsunuz.

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde köyün birinde fakir bir aile yaşarmış. Bu ailenin genç bir oğulları varmış. Bu genç köyünü çok seviyormuş ama köylerinde bir okulu yokmuş. Okula gidip eğitimli bir insan olmayı isteyen genç çocuğun şehre gitmekten başka çaresi kalmamış. Annesi ile babasından ayrılmak istemese de buna mecbur kalıp bir gün annesi ve babasına;

“Anneciğim ve babacığım, sizi çok seviyorum. Sizden ayrılmayı da hiç istemiyorum ancak okula gidip eğitim almak benim en büyük hayalim. Siz de bana onay verirseniz köyden, şehirdeki okula eğitimim için gitmek istiyorum.” demiş.

Annesi ve babası çocuğun bu düşüncesini saygıyla karşılamışlar. Oğullarından ayrılmak istemeseler de onun eğitimli biri olmasının daha önemli olduğunu düşünmüşler. Bu yüzden genç çocuğa izin vermişler, annesi de hemen oğlu için yolda giderken yiyeceği içeceği şeyleri hazırlamaya başlamış.

Sabah olup genç çocuk yola çıkmadan önce annesi hazırladığı yiyecek içeceklerle birlikte bir kesenin içerisinde kötü günleri için biriktirdikleri 40 tane altınlarını oğluna vermiş. Oğluna evden ayrılmadan önce de bir kaç nasihatte bulunmak istemiş;

“Bak oğlum, evden uzakta iken yanında olamayacağım. Sözlerime iyi kulak ver. Biz hayatımız boyunca dürüst olduk. Kimseye yalan söylemedik. Fakir de olsak mutlu mesut yaşadık. Bu yüzden sen de nereye gidersen git, ne durumda olursan ol asla ama asla yalan söyleme. Şimdi yolun açık olsun, güle güle git, sağlıcakla dön demiş.

Genç köyündeki evinden biraz üzülerek ayrılsa da heyecanla yola koyulmuş. Az gitmiş, uz gitmiş yola çıkıp şehre giden otobüse binmiş. Otobüs kırların içerisinde süzülerek yol alırken, bir anda şoför ansızın frene basmış. İçerdeki herkes ne olup bittiğini görmek için camdan dışarıya bakmışlar. Tam o sırada şoför yüksek bir sesle “Eyvah haydutlar” diyerek bağırmış.

Dışarıdan içeri giren bir haydut yolculara bağırıp herkesi aşağıya indirmiş. Otobüste ne kadar bavul varsa hepsini açmışlar. İçerisinde değerli ne varsa yağmalıyorlar, bütün sandıkları dağıtıyorlarmış. En sonunda sıra yolculara gelmiş. Haydutun biri bizim genç çocuğun yanına gelerek senin neyin var çocuk diye sormuş.

Genç 40 altınım ve birazda yiyeceğim var başka da bir şeyim yoktur demiş.

Haydut şaşırmış, doğru mu söylüyorsun demiş gülerek…

Genç, “Evet Neyim varsa size söyledim” deyince, Haydut genç çocuğu alıp haydutların başı olan kişiye götürmüş.

Haydut lideri olanları duyunca bizim genç çocuğa;

“Kırk altının var öyle mi, o zaman haydi çıkar bakalım demiş.”

Çocuk “Pekala altınlar hırkamda saklı, annem kaybolmasın diye hırkamın astarına dikti demiş. Sonra da hırkasından altınları çıkarıp haydut liderine vermiş.

Haydutlar şaşkınlıktan ne diyeceklerini bilememişler. Haydut lideri;

“Neden hırkanda saklı olan altını söyledin, biz arasak bile altınlarını bulamazdık” demiş.

Genç çocuksa “Ben köyümden ayrılmadan önce anneme söz verdim. 40 altın uğruna sözümden dönemem bu yüzden siz sordunuz bende doğruyu söyledim” deyince;

Haydut liderinin yüzü utancından kıpkırmızı olmuş. Haydut arkadaşlarına dönerek;

“Yazıklar olsun hepimize, kocaman adamlarız ama şu genç çocuk kadar olamadık. Ben artık insanların mallarını çalmaktan vazgeçiyorum. Bundan sonra sonucu kötü bile olsa dürüst olmaktan vazgeçmeyeceğim.” deyince; diğer haydutlar da liderleri gibi çaldıkları her şeyi iade edip, herkesten özür dilemişler.

Otobüs tekrar yola koyulmuş, dürüst genç şehre ulaşmış. Okuduğu okulda da arkadaşlarına, çevresindekilere örnek bir kişi olmuş. Okulunu bitirip yaşadığı köye dönünce de kötülük yapan birçok kişinin yanlışlarından dönüp, iyi birer insan olmalarını sağlamış.

Siz de dürüst olmaktan ve doğru söylemekten sakın vazgeçmeyin. Çünkü doğru olan kişi, sonunda mutlaka kazanan tarafta olur.

egiticimasallar.com‘da Dürüst Genç Masalı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

DMCA.com Protection Status

1 thought on “Dürüst Genç Masalı

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!