Güvercin İle Karınca Masalı

Güvercin İle Karınca Masalı

Bir varmış bir yokmuş, develer tellal, pireler berber iken uzak bir ormanda, masmavi bir göl varmış. Bu göl o kadar temiz ve berrakmış ki içerisinde türlü türlü balıklar yaşarmış. Çevresinde yaşayan tüm hayvanlar buraya gelip kana kana su içerlermiş. Kısacası bu güzel gölü ormanda yaşayan tüm hayvanlar bilirlermiş. 

Sıcak bir yaz günü ormanda yaşayan beyaz güvercin çok susamış. Kanatlarını çırpıp göle doğru yola çıkmış. Göle varınca doya doya gölün temiz suyundan içmiş. Gölün etrafındaki taze otlardan ve tohumlardan yemiş, karnını doyurmuş. Güvercin tam uçup gideceği sırada gölden su içmeye gelen bir karıncanın suya düştüğünü fark etmiş. Karınca “yardım edin, imdaat” diye bağırıyor, güvercin ise nasıl yardım edeceğini düşünüyormuş. 

Hemen aklına bir fikir gelmiş, yerden kuru bir yaprak alıp gagasında tutarak havalanmış. Karıncanın yanına uçup, gagasında tuttuğu yaprağı, karıncanın üzerine çıkabilmesi için suyun üzerine bırakmış. Karınca hemen çırpınıp güvercinin getirdiği yaprağın üzerine çıkmış. Güvercin üzerinde karıncanın oturduğu yaprağı gagasıyla tutarak kıyıya kadar çekmiş ve karıncayı da suda boğulmaktan kurtarmış. 

Kurtulan karınca güvercine teşekkür etmiş, kendisini kurtardığı için ona minnettar olduğunu söylemiş. Güvercine bu iyiliğine karşılık belki bende sana bir iyilik yaparım demiş. 

Güvercin karıncaya yaptığı iyiliği karşılık beklemeden yaptığını söylemiş. Karıncaya “Seni boğulmaktan kurtarmak benim için bir zevkti karınca kardeş” deyip kanatlarını çırpmış ve gidip karşıdaki bir ağacın dalına konmuş. 

Karınca da evine doğru gitmek için yola çıkmış. Biraz ilerledikten sonra birde ne görsün. Ormana gelen bir avcı elinde ok ile karşıdaki ağacın dalında tüneyen güvercini avlamak için nişan almış bekliyormuş. Karınca avcının kendisini kurtaran güvercini ok ile vurup avlayacağını anlayınca hemen koşa koşa avcının yanına gitmiş ve avcının çıplak bacağına tırmanıp tüm gücüyle avcıyı bacağından ısırmış. 

Avcı “aaah” diye bağırıp acıyla bacağına bakınca, dalda duran güvercin de ormandaki avcıyı fark etmiş. Hemen uçup avcıdan uzaklaşarak ona av olmaktan kurtulmuş. Güvercin kendisini karıncanın kurtardığını hiç bilmese de aslında karıncaya yaptığı iyiliğin karşılığını görmüş. 

Karınca da kendisinden çok büyük bir güvercinin hayatını kurtardığından çok mutlu olarak evinin yolunu tutmuş. Ve kendisini kurtaran bembeyaz renkli güvercinin iyiliğini hiç unutmamış.  

DMCA.com Protection Status

egiticimasallar.com‘da Güvercin İle Karınca Masalı’nı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!