Kaplubağa ile Tavşan Hikayesi

Kaplumbağa İle Tavşan Masalı

egiticimasallar.com sitemizde Kaplumbağa İle Tavşan Hikayesi ve Masalı Okuyorsunuz.

Bir gün ormanın yemyeşil kırlarında bir tavşan hoplaya zıplaya geziyormuş. Tavşan çok hızlı koştuğu için, ormanda gördüğü her hayvana kendisinden bahseder, herkese ne kadar hızlı koştuğunu anlatırmış. “Ormanın en hızlısı benim, kimse beni koşuda geçemez” der dururmuş.

Tavşan’ın her gördüğü hayvana “Benden daha hızlısı yok, kimse beni geçemez” deyip durması, kaplumbağanın kulağına gitmiş. Kaplumbağa o kadar yavaşmış ki, tavşanın bir dakikada koştuğu mesafeye, o ancak bir saatte gidebiliyormuş. Kaplumbağa, tavşanın kendini övüp durmasından çok sıkılmış. Bir gün ormanda tavşanla karşılaşınca Tavşana;

“Merhaba tavşan kardeş, aslında bende her yerde seni arıyordum” demiş.

Tavşan meraklanıp sormuş; “Neden beni arıyordun Kaplumbağa kardeşi söyleyeceğin bir şey mi var?” demiş.

Kaplumbağa “Evet, duydum ki ormanın en hızlı hayvanı senmişsin. Kimse seni koşu yarışında geçemezmiş. Eğer duyduklarım doğruysa seninle yarış yapmak istiyorum. Hangimiz daha hızlıymış görelim.” demiş.

Tavşan, Kaplumbağa‘nın söylediklerini duyar duymaz kahkahalar atarak gülmeye başlamış. Kaplumbağa’nın kendisi ile dalga geçtiğini düşünmüş.

“Kaplumbağa kardeş, sen benimle galiba dalga geçiyorsun. Eğer söylediklerinde ciddi isen, sen daha ilk adımını atana kadar ben yarışı bitirmiş olurum” demiş.

Kaplumbağa kendinden emin bir şekilde, “Kendine bu kadar güveniyorsan haydi öyleyse, yarışa başlayalım” demiş.

Ormandaki diğer hayvanlar Tavşan ile Kaplumbağa‘nın yarış yapacaklarını duyunca hemen koşup yanlarına gelmişler. Kendi aralarında “Kaplumbağa çıldırmış olmalı! Hiç tavşanla yarışa girilir mi?” diyerek Kaplumbağa’yı yarıştan vazgeçirmeye çalışmışlar. Ama Kaplumbağa kimseyi dinlememiş, Tavşan ile yarışmakta kararlıymış.

Sonunda Kaplumbağa ile Tavşan yarış hazırlıklarını tamamlamışlar. Derken yarış başlamış, kaplumbağa bir adım atana kadar Tavşan hızlı hızlı koşup gözden kayboluvermiş.

La Fontaine Masallarından Kaplumbağa ile Tavşan Hikayesi Okuyorsunuz.

Kaplumbağa ağır ağır yürümeye devam ederken, tavşan yarışın yarısına gelmiş. Etrafta kimsenin olmadığını gören tavşan “Oooo ne gelen var ne giden, Kaplumbağa’nın buraya gelmesi saatler alır, en iyisi ben şu ağacın gölgesinde biraz uyuyayım” diyerek uyumaya gitmiş.

Tavşan, yarışı kazanacağından emin ağacın gölgesinde uyurken, kaplumbağa yavaş ama sürekli adımlarla yürümeye devam etmiş. Tavşanın yanına gelip onun uyuduğunu görünce de hiç durmadan yoluna devam etmiş.

Bir süre sonra tavşan uyanıp etrafına bakınmış. Etrafta kimsenin olmadığını görünce “Kaplumbağa’yı beklemekten sıkıldım, artık koşup şu yarışı bitireyim” demiş. Koşup yarışın bittiği yere yaklaşınca bir de ne görsün!

Kaplumbağa’nın yarışı tamamlamasına neredeyse bir iki adım kalmış. Tavşan panikle koşup yarışı önde tamamlamaya çalışsa da Kaplumbağa adımlarını atıp bitiş çizgisini geçmiş bile…

Ormandaki hayvanlar Kaplumbağa’yı havalara kaldırıp alkışlamaya, yarışı kazandığı için onu tebrik etmeye başlamışlar. Tavşan Kaplumbağa’nın kendisini yendiğine inanamıyormuş. Üzüntüden ne yapacağını bilememiş.

Kaplumbağa tavşanın yanına gelip, Tavşan kardeş, sana bir çift sözüm var.

“Sen beni çok yavaş ilerlediğim için rakip olarak görmedin ve küçümsedin. Ama asıl önemli olan yaptığın işi ciddiye alıp, hedefe yavaş da olsa kararlı şekilde gitmektir. Gereksiz övünmek ise zayıflığı gösterir. Bundan sonra ormanın en hızlısı benim diye övünme diyerek evinin yolunu tutmuş.

Tavşan geç de olsa yaptığı hatanın farkına varmış. Bir daha kimseyi küçük görmemiş ve kendini övmekten vazgeçmiş.

egiticimasallar.com‘da Papatya Masalı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

DMCA.com Protection Status

1 thought on “Kaplumbağa İle Tavşan Masalı

  1. Kaplumbağa ve Tavşan’ın hikayesi sanırım ilk duyduğumuz hikayelerden. Kaplumbağanın yavaş ama istikrarlı olması, tavşanınsa rehavet kapılması, bize çok dersler anlatır. Bugün aslında size anlatacağım, bir test yapmışlar gerçekten yurt dışında. Kaplumbağa ve tavşanı koymuşlar bir parkura, yarışı kim ilk bitirmiş dersiniz? Evet, kaplumbağa, tavşandan önce bitiş çizgisine ulaşmış.
    Yazıda da bahsedildiği gibi, kimseyi küçük görmemeliyiz hayatta. Herkesin ayrı bir yeteneği vardır ve bu hiç hafife alınmamalıdır.
    Yazı için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!