Kararsız Çocuk Hikaye Oku

Kararsız Çocuk Mutlu’nun Hikayesi

Mutlu üçüncü sınıfa giden çok akıllı ve sevecen bir çocukmuş. Mutluyu okuldaki öğretmenleri ve arkadaşları çok severlermiş. Herkes ile çok iyi anlaşır, hiç yaramazlık yapmazmış. Ama Mutlu’nun bir sorunu varmış. O da verdiği kararların arkasında bir türlü duramamakmış. Devamlı yeni kararlar alırmış ama bir türlü kararlarını uygulayamaz en sonunda da vazgeçermiş.

Bir gün sabah Mutlu annesi ile kahvaltı yapıyormuş. Kahvaltıda ballı süt içmek istemiş ve annesine söylemiş. Annesi de ona bir bardak ballı süt hazırlayıp getirmiş. Mutlu ballı sütten bir yudum aldıktan sonra annesine “Anneciğim ballı sütü artık içmek istemiyorum, bana portakal suyu getirir misin demiş.”

Annesi kahvaltısını yarım bırakıp sofradan kalkmış ve Mutlu’ya portakal suyu sıkıp getirmiş. Mutlu portakal suyundan da bir yudum aldıktan sonra yeniden karar değiştirip ballı sütü içmiş. Portakal suyu da masada öylece kalmış. Annesi evladım neden böyle kararsız davranıyorsun. Bu davranışını düzeltmelisin demiş, ama Mutlu annesinin söylediğini dikkate almamış.

Sonrasında servis gelmiş ve Mutlu okula gitmek için hazırlanıp çıkmış. Okulda arkadaşları ile oynamışlar, yeni şeyler öğrenmişler. Dersleri bitince de Mutlu eve gelmiş. Annesinden izin alarak dışarıda arkadaşları ile oynamaya çıkmış. Arkadaşları da sokakta oyun oynuyorlarmış. Mutlu hemen onların yanına gitmiş.
Mutlu arkadaşlarına yakar top oynayalım mı diye sormuş. Arkadaşları bu teklifi kabul etmişler ve beraberce oyuna başlamışlar. Aradan çok kısa bir süre geçmeden Mutlu “ben sıkıldım haydi şimdi futbol oynayalım demiş”. Arkadaşları daha yakar top oyununu bitirmeden yine Mutlu’nun teklifini kabul edip futbol oynamayı kabul etmişler.

Tam futbola başlamışken Mutlu aniden bu oyun çok sıkıcı, ben misket oynamak istiyorum demiş. Mutlu’nun arkadaşları artık kızıp Mutlu’ya “Bu şekilde kararsız olursan hiç bir oyunu oynayamayacağız, biz futbola devam ediyoruz. Sen misket oynamak istiyorsan tek başına oyna” demişler.

Tabletinden Ayrılamayan Elif’in Hikayesini okudunuz mu? Hikayeyi Oku

Arkadaşları futbol oynamaya devam ederken Mutlu tek başına kalıvermiş. Yalnız başına kaldığı için çok üzülmüş ve eve gitmeye karar vermiş. Annesi Mutlu’nun eve erken döndüğünü görüne “Mutlu neden erkenden döndün bir sorun mu var? Sen arkadaşların ile oynamayacak mıydın?” diye sormuş.

Mutlu annesine “evet oynayacaktık ama, ben sürekli karar değiştirdiğim için arkadaşlarım benimle oynamak istemiyorlarmış.” demiş.

Annesi Mutlu’ya “Arkadaşlarının senle oynamak istememelerine hak vermelisin, verdiğin kararların arkasında durman gerekir. Arkadaşların seni seviyorlar ama bu kararsızlığın yüzünden onları kızdırmışsın. Bir daha verdiğin kararın arkasında dur olur mu?” demiş.

Mutlu, annesinin söylediklerini iyice dinlemiş ve kararsızlığın iyi birşey olmadığını anlamış. Bir daha kararlarını iyice düşünerek almış, ve aldığı kararlardan hiç vazgeçmemiş. Arkadaşları da Mutlu’nun bu davranışını düzeltiğini görüp onunla birlikte çok keyifli oyunlar oynamaya devam etmişler.

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!