Kardeşlik Masalı Oku

Kardeşlik Güzel Şey Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir ormanda yaşayan bir sincap ailesi varmış. Sincap ailesi, büyük bir çınar ağacının kovuğunda yaşarmış. Bu aile; anne, baba ve iki kardeş sincaptan oluşuyormuş. Sincap kardeşler aslında birbirlerini çok severmiş ama hiç anlaşamazlarmış. Birlikte oyun oynamaya başlarlar, kısa süre sonrada didişirlermiş. Anne sincap ile baba sincap yavrularının bu davranışlarına çok üzülürlermiş.

Güzel bir bahar günü anne sincap, yavruları için taze fındıklardan oluşan bir tabak hazırlamış. Yavrularını karşısına alıp, onlara “Benim tatlı yavrularım, siz kardeşsiniz ve kardeşlik çok güzel bir şeydir. Kardeşler birbirleri ile iyi anlaşmalılar. Ben siz gibi küçükken kardeşlerim ile çok iyi anlaşırdım. Sizin de iyi anlaştığınızı görmek istiyorum. Siz tartıştığınızda biz babanız ile çok üzülüyoruz” demiş.

Sincap kardeşler “Tamam anneciğim, bir daha kavga etmeyeceğiz.” demişler. Sonra da fındıklarını yemeye başlamışlar. Tabağın içerisinde bir tane fındık kalınca sincap kardeşler son fındığı kimin yiyeceğine karar veremeyip, tartışmaya başlamışlar. Anne tavşan onların yine tartıştıklarını duyunca yanlarına gelmiş. Neden tartıştıklarını sormuş. Tartışmanın sebebini öğrenince de “Son fındığı paylaşabilirdiniz, ama siz kavga etmeyi seçtiniz. Şimdi size bir önerim var. Bir yarışma yapacağız ve son fındığı bu yarışmayı kazanan yiyecek.”

Bizce bunu da seveceksiniz, Sevimli Balık Dory Masalını Oku

“Bobo sen resim yapmak konusunda yeteneklisin, kardeşin Momo’nun bir resmini çizeceksin. Momo sen ise güzel hikayeler yazabildiğin için ağabeyin Bobo ile ilgili bir hikaye yazacaksın. Resim ve hikaye tamamlandığında fındığı kim hak ediyorsa o yiyecek. Haydi başlayın bakalım” demiş. Sincap kardeşler hemen görevlerine başlamışlar. İkisi de yetenekli olduğu konularda çok güzel sonuçlar çıkarmışlar.

Bitirince anneleri gelip, Bobo sen yaptığın resmi kardeşine hediye et, Momo sen de hikayeyi abine hediye edeceksin” demiş. Sincap kardeşler buna çok şaşırmışlar, annelerinden bunu beklemiyorlarmış. İkisi de annesinin söylediğini yapmış. Momo abisinin kendisini çizdiği resmi görünce çok mutlu olmuş. Bobo da kardeşinin yazdığı hikayeyi okumuş. Hikayede Bobo’nun ormandaki en hızlı ve en güçlü sincap olduğu yazıyormuş. Bobo bu hikayeye bayılmış.

Anneleri şimdi yarışmanın sonucunu siz belirleyeceksiniz demiş. “Söyleyin bakalım benim akıllı yavrularım, hanginizin yaptığı daha güzel olmuş?” demiş. Bobo “Kardeşimin yazdığı hikaye benim resmimden çok daha iyi olmuş” demiş. Momo ise “Hayır, hayır ağabeyimin çizdiği resim benim hikayemden daha iyi olmuş” demiş.

Anne sincap “Bence ikiniz de çok güzel bir iş çıkardınız. Bu durumda seçim yapamayız, öyleyse haydi fındığı paylaşın bakalım” demiş. Sincap kardeşler söyleneni yapmış. Kardeşliğin ne kadar güzel bir şey olduğunu anlamışlar. Birbirlerini ne kadar çok sevdiklerini fark etmişler. Bir daha da asla kavga etmemişler.

Diğer İçeriklerimiz:

Küçüklerin Sevebileceği Diğer Kategorilerimiz:

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!