Kırmızı Başlıklı Kız Masal Oku

Kırmızı Başlıklı Kız Masalı

egiticimasallar.com sitemizde Kırmızı Başlıklı Kız Masalı Okuyorsunuz.

Bir varmış bir yokmuş zamanın birinde uzak bir köyde küçük bir kız ailesiyle birlikte mutlu mesut yaşarmış. Bu küçük kızı köydeki herkes kırmızı başlıklı kız diye çağırılarmış. Çünkü annesi bu küçük kıza kırmızı renkli bir başlık dikmiş. Küçük kız ise bu başlığı çok sevdiğinden dışarı çıkarken hep bu başlığı takarmış. Bu yüzden onu tüm köylüler kırmızı başlıklı kız olarak bilirlermiş.

Günlerden bir gün kırmızı başlıklı kızın annesi, kırmızı başlıklı kıza ormanın derinliklerinde yaşayan yaşlı anneannesine götürmesi için bir sepetin içine bir kap çorba ile bir çörek koyup vermiş. Kırmızı başlıklı kıza “Yavrucuğum bu çorba ile çöreği anneannenin evine götür, bu sıralar çok hasta zavallıcık. Bu yüzden bu çorba ile çörek ona iyi gelecektir” deyince kırmızı başlıklı kız da “tamam anneciğim” diyerek yola koyulmuş.

Köyden çıkıp ormanın içerisinde şarkılar söyleyerek yürüyen kırmızı başlıklı kız yakınlardan gelen bir ses duymuş. Bu ses kötü kalpli kurdun sesiymiş. Kırmızı başlıklı kıza “Hey kırmızı başlıklı kız elinde sepetinle nereye gidiyorsun böyle?” diye sorunca “Ormanda yaşayan anneannem çok hasta bu yüzden ona çorba ile çörek götürüyorum” demiş.

Kurt Kırmızı Başlıklı Kıza “senin anne annenin evi nerede bunca yıldır ormanda yaşıyorum ormanda hiç ev görmedim” demiş. Kırmızı başlıklı kız kurda “buradan 10 dakika yürüdüğünde kocaman üç meşe ağacı var, anne annemin evi de tam bu ağaçların ortasında” demiş.

Kötü kalpli kurt kırmızı başlıklı kızın anneannesine gittiğini duyup, yaşlı kadının evinin yerini de öğrenince aklına bir plan gelmiş. Eğer kırmızı başlıklı kızdan önce ormandaki yaşlı kadının evine varıp onu yersem, sonra da kırmızı başlıklı kızı kandırıp onu ve sepettekileri de yerim diye düşünmüş. Hızlıca koşarak yaşlı kadının ormandaki evine varmış.

Kapıyı çalınca yaşlı kadın “Kim o?” diye sormuş. Kurt kırmızı başlıklı kızın anneannesini “Anne anneciğim benim torunun kırmızı başlıklı kız” diye cevap vermiş. Yaşlı kadın “Peki içeri girebilirsin kapının sürgüsünü açıp içeri gel” deyince kurt kapıyı açtığı gibi yaşlı kadının odasına girmiş. Sonra da onu kocaman ağzı ile bir çırpıda yutuvermiş.

Kırmızı başlıklı kız gelmeden de yaşlı kadının elbiselerini kendi üzerine giyen kurt yatağa uzanıp, kırmızı başlıklı kızı beklemeye başlamış.

Bu sırada Kırmızı Başlıklı Kız anne annesinin ormandaki evine gelmiş ve kapıyı çalmış. Kurt kırmızı başlıklı kızın anne annesinin sesini taklit ederek “Kim o” diye seslenmiş. Kırmızı başlıklı kız “anne anneciğim benim torunun Kırmızı Başlıklı Kız” deyince, kurt “içeri gel benim güzel torunum” demiş.

Kırmızı başlıklı kız içeri gelmiş ve anne annesi sanarak kurdun yattığı yatağın yanına oturmuş. Ama bir gariplik olduğunu da fark etmiş. “Anne anneciğim senin kulakların neden bu kadar büyük” diye sorunca Kurt;

“Seni daha iyi duyabilmek için yavrucuğum” demiş.

“Peki senin gözlerin neden bu kadar büyük” deyince de

“Seni daha iyi görebilmek için güzel torunum” demiş.

“Ama senin kollarında çok uzun anneanne deyince ise,

“Sana daha iyi sarılabilmek için” cevabını vermiş.

Kırmızı başlıklı kız “anne anneciğim senin ağzın neden bu kadar geniş deyince” ise

Kötü kalpli kurt “Seni daha iyi yiyebilmek için” diye cevap verip Kırmızı Başlıklı Kızı kovalamaya başlamış Kırmızı başlıklı kız bağırmış çağırmış ama Kurt onu yakalayıp yutuvermiş.

Bu sırada ormanda odun kesen bir köylü evden gelen sesleri duymuş. İşini bırakıp neler olduğunu anlamak için eve doğru yürümeye başlamış. Kurt ise karnımı güzelce doyurdum şu yatakta iyi bir uyku çekeyim diyerek yaşlı kadının yatağında uyuyakalmış.

Oduncu eve yürümüş, meşe ağaçlarının arasındaki eve gelince de kapının açık olduğunu görüp içeriye girmiş. Yatakta yatan kurdu görünce hemen yaşlı kadını yediğini anlayıp, onu kurtarmak için baltasını çıkarmış. Kurdun karnını yarınca Kırmızı Başlıklı Kız ile Anne annesi hemen dışarıya çıkmışlar. Oduncuya çok teşekkür etmişler.

Kötü kalpli kurda ise bir ders vermek istemişler. Kırmızı başlıklı kız hemen etraftan sepetinin içerisine taşlar toplayıp oduncuya getirmiş. Oduncu da bu taşları kurdun karnına doldurup, karnını iğne iplik ile dikmiş. Sonra da ormandaki nehrin kenarına taşımışlar. Kurt uyanınca nerede olduğuna anlam verememiş. Buraya nasıl geldiğini düşünürken çok susadığını fark edip nehirden su içmek istemiş. Ama karnındaki taşların ağırlığından nehrin içine düşüvermiş.

Kırmızı başlıklı kız ise kurttan kurtulmanın mutluluğu ile anne annesine çorba ve çöreği bırakıp şarkılar söyleyerek köye geri dönmüş. Ve Kırmızı Başlıklı Kız Masalı da burada bitmiş.

egiticimasallar.com‘da Kırmızı Başlıklı Kız Masalı’nı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.


Dünya Klasiklerinden Fareli Köyün Kavalcısı masalımızı okudunuz mu?

fareli-koyun-kavalcisi-masali-oku
DMCA.com Protection Status

2 thoughts on “Kırmızı Başlıklı Kız Masalı

  1. guzel masal evet ama kurt da bir turlu kırmızı başlikli kizi ham yapamadı hiç bir zaman herkese iyi masal okumalar dilerim

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!