Kurt ile Eşek Masalı Oku

Kurt ile Eşek Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzaklarda yüksek dağların arkasında bir ormanda bir eşek yaşarmış. Eşek ormanda taze otlarla beslenir, susadığında da ormanın içindeki masmavi nehre inermiş. Bir gün eşek yine çok susamış ve nehrin yolunu tutmuş. Nehir kenarında suyunu içmeye başlamış. Tam o sırada arkasından gelen bir ses duymuş. Dönüp baktığında bir kurt kendine doğru yaklaşıyormuş. Eşek endişelenmiş, çünkü kurt kendisine çok yaklaşmış. Kaçmayı düşünmüş ama nehrin karşısına geçecek kadar yüzme bilmiyormuş.

Kurt neredeyse eşeğe bir kaç adım kalacak kadar yaklaşmışken eşeğin aklına bir fikir gelmiş. Kendi kendine “Nasılsa kurttan kurtulamayacağım belki bu planım işe yarar da canımı kurtarırım” demiş.

Eşek birden yüksek sesle acı çekiyormuş gibi bağırmaya başlamış. Kurt eşeğe “Neyin var böyle eşek kardeş, seni avlamak için bir hamle bile yapmadım. Neden şimdiden çığlık atmaya başladın” demiş.

Eşek “Kurt kardeş, ayağıma öyle büyük bir diken saplandı ki, acısını tüm vücudumda hissediyorum.” Eğer beni yiyecek olursan büyük bir ihtimalle diken senin de mideni delecek. Biliyorum beni yiyeceksin ama istersen önce bana yardım et. Önce şu dikeni çıkaralım, ben bu acıdan kurtulayım, sen de midenin delinmesinden kurtul.” demiş.

Bunu gördünüz mü? Anne Kurt ile Yavru Kurt Masalı

Kurt eşeğin söylediklerini dinlemiş. Eşeği zaten yiyeceğim bari yemeden dikeni çıkarayım diye düşünmüş.

Kurt, “Tamam eşek kardeş uzat ayağını da dikeni çıkarayım” demiş. Eşeğin arkasına geçmiş, ayağına bakıp dikeni aramaya başlamış. Çok aç olduğundan mantıklı düşünemiyormuş, aklında olan tek şey eşeği nasıl yiyeceğiymiş.

Kurt eşeğe “Eşek kardeş ayağında dikeni göremedim, kaldır ayağını bir de altına bakalım” demiş. Eşek ayağını kaldırmış, kurt da tam eşeğin arkasına doğru gelmiş. Birden bire eşek kurdun karnına öyle sert bir tekme atmış ki, kurt neredeyse ölecekmiş. Canını zor kurtarmış.

Eşek Kurda dönüp, “Kurt kardeş bu sana bir ders olsun. Sen doktor değil, yırtıcı bir kurtsun. Bir daha bilmediğin işlere burnunu sokma…” demiş.

Kurt yaptığı hatanın geç de olsa farkına varmış, bir daha da bilmediği işlere kalkışmamış.

Diğer İçeriklerimiz:

Çocuklarınız Bu Kategorideki Masalları da Sevebilir.

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!