Pamuk prenses ve yedi cüceler masalı oku

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Masalı

egiticimasallar.com sitemizde Pamuk Prenses ve 7 Cüceler Hikayesi Okuyorsunuz.

Bir zamanlar, büyük bir ülkenin başında, iyi bir kral ve onun güzel mi güzel bir eşi varmış. Kral ve kraliçenin tek bir isteği varmış. O da bir evlatlarının olmasıymış. Bir gün kraliçe saraydaki odasında nakış işlerken eline iğne batmış. Elinden akan kan işlediği kumaşa bulaşmış. Kraliçenin aklına, o anda bir dilekte bulunmak gelmiş.  Kraliçe’de içinden siyah saçlı, bembeyaz tenli, ela gözlü dünyalar güzeli bir kızının olmasını dilemiş.

Aradan geçen aylardan sonra Kraliçenin dileği gerçekleşmiş ve nur topu güzel bir kız dünyaya getirmiş. Kral ile Kraliçe kızlarına Pamuk Prenses adını koymuşlar. Kızlarının doğumu onları çok mutlu etse de mutlulukları kısa sürmüş. Çünkü kraliçe bir hastalığa yakalanıp yatağa düşmüş, çok geçmeden de vefat etmiş. Kral eşinin ölümüne çok üzülse de kızına bakacak birisi olması gerektiğini düşünüp başka biriyle evlenmiş. Yeni kraliçe çok güzel olsa da aynı zamanda çok kibirliymiş. Kendisinden başka kimsenin güzel olmasına tahammül edemezmiş.

Güzelliğinin hep yüzüne söylenmesini isteyen kraliçe odasındaki sihirli aynasının karşısına geçip, “Ayna Ayna, söyle bana, var mı benden daha güzeli bu dünyada?” diyormuş. Ayna da her seferinde ona “Sizden daha güzeli yok bu dünyada” oluyormuş. Bunu duymak kraliçenin gururunu okşuyormuş. Böyle böyle günler geçerken, Pamuk Prenses büyümüş genç ve çok güzel bir kız olmuş. Kraliçe ise yaşlandığından güzelliğini kaybetmeye başlamış.

Bir gün yaşlı kraliçe aynanın karşısına geçip yine aynı soruyu sormuş. “Ayna Ayna, söyle bana, var mı benden daha güzeli bu dünyada?” Ama bu kez ayna her zamankinden farklı bir cevap verip. “Sizden daha güzeli var Kraliçem, o da Pamuk Prenses” demiş. Kraliçe sinirinden yerinde duramamış. “Pamuk Prenses benden nasıl daha güzel olabilir?” diye kendi kendine tekrarlayıp, bunu kendisine kabullendiremiyormuş.

Kraliçe tekrar dünyanın en güzeli olması için Pamuk Prensesi yok etmem gerekiyor diye düşünüp, onu ortadan kaldırmak için bir plan yapmış. Planının gerçekleşmesi için bir avcı görevlendirmiş ve ondan Pamuk Prensesi ormana götürüp öldürmesini istemiş. Pamuk Prensesin öldüğünden emin olmak içinde avcıya Pamuk Prensesin kalbini getirmesini söylemiş.

Avcı pamuk prensesi yanına almış, bir müddet yürüdükten sonra ormana varmışlar. Ama avcı pamuk prenses gibi güzel ve masum bir kızı öldürmek istemiyormuş. Kraliçenin emrini dinlemeyip ona üvey annesinin kendisini öldürteceğini, hemen buralardan kaçıp gitmesi gerektiğini söylemiş. Pamuk Prenses avcının söylediklerini duyunca kaçıp, ülkeden uzaklaşmış. Avcı da dönüş yolunda kraliçeye götürmek için bir tavşan avlayıp, onun kalbini yanına alarak saraya dönmüş. Kraliçe’ye tavşanın kalbini uzatıp, Pamuk Prenses artık öldü kraliçem, bu da onun kalbi, buyurun” demiş. Kraliçe pamuk prensesten kurtulduğu için çok sevinmiş. Artık benden daha güzeli yok diye düşünmüş.

Prenses ormanda korkuyla ilerlerken karşısına minik şirin bir ev çıkmış. Ev sahiplerini bulup onlardan yardım istemeyi düşünmüş. Kapıyı çalmış ama açan olmamış. Kapının kilitli olmadığını gören pamuk prenses kapıyı açıp içeriye girmiş. Karnı öylesine acıkmış ki, burada bulduğu yiyeceklerden yemiş, karnını doyurmuş. Yorgunluktan daha fazla gidemeyeceğini bildiği için evde biraz dinlenmek istemiş. Evde yatak ararken yedi tane yatak görmüş. Ama bu yataklar çok küçükmüş. Prenses buna çok şaşırsa da yorgunluktan kıvrılıp yatağın birinde uyumaya başlamış.

pamuk prenses ile yedi cüceler masalı oku

Prensesin bulduğu ev madenci 7 cüceye aitmiş. Günün sonunda cüceler işten çıkıp evlerine dönmüşler. Evlerinde yatan yabancıyı görünce çok şaşırsalar da onun güzelliği karşısında hayran kalıp, oturup pamuk prensesi izlemeye başlamışlar. Sabah pamuk prenses uyanınca karşısında cüceleri görüp, ilk başta çok korkmuş. Ama onlarla biraz konuşunca kendisine bir zarar vermeyeceklerini anlamış. Sonra cücelerden evlerinde kalmak için izin istemiş. Cüceler toplanıp kendi aralarında bir karar almışlar. Pamuk prenses evdeki işleri ve yemeklerini yaparsa onun kalmasına izin vereceklerini söylemişler. Pamuk prenses de bunu kabul etmiş.

Günler geçmiş, Pamuk Prenses ve 7 cüceler birbirlerine çok alışmışlar. Her günleri eğlence ve mutlulukla geçiyormuş. Ancak bu mutluluk kısa sürmüş, çünkü kraliçe sihirli aynasına bir gün o meşhur sorusunu sormuş. Ayna da ““Sizden daha güzeli var Kraliçem, o da Pamuk Prenses” diye cevap vermiş. Bunun üzerine avcının kendisine yalan söylediğini anlayıp prensesi kendisi öldürmeye karar vermiş. Biraz araştırıp prensesin kaldığı yeri bulmuş.

Yaşlı bir kadın kılığına girerek cücelerin evine gelmiş. Kapıyı cücelerden başka kimseye açmaması gerektiğini bilen prenses, yaşlı kadını görüp ona zarar vermeyeceğini düşünerek kapıyı açmış. Yaşlı kadın kılığındaki kraliçe kurdele sattığını, kendisine kapıyı açarak misafir ettiğinden ona bir kurdele hediye etmek istediğini söylemiş. Çantasından kırmızı bir kurdele çıkarmış “İşte bu sana çok yakışacak” demiş. Pamuk prenses de kurdeleyi beğenmiş. Yaşlı kadından yardım isteyip kurdeleyi takacakken kraliçe prensesi kurdele ile boğmaya başlamış. Pamuk prenses bir süre sonra nefessiz kalıp, yatağa düşmüş. Kraliçe “pamuk prenses artık öldü” diyerek hemen buradan ayrılmış. Akşam cüceler eve geldiklerinde prensesi baygın bulmuşlar, boynundaki kurdeleyi çıkarıp onu kurtarmışlar.

Prensesi öldü sanan kraliçe ayna sayesinde onun yaşadığını öğrenmiş,ve bunun üzerine yeni bir plan yaparak cücelerin evine gitmiş. Bu sefer tarak satıcısı kılığında prensesin karşısına dikilmiş. Elinde zehirli bir tarak varmış ve o tarağı prensese satmış. Sonrasında da ben tarayayım saçını demiş. Satıcının isteğini kabul eden prenses tarak saçına deyince bayılmış. Prensesin öldüğünü düşünen kraliçe yine sevinerek evden ayrılmış. Ancak kraliçenin bu mutluluğu da yarım kalmış çünkü prensesin saçından tarağı çıkaran cüceler onu yine kurtarmış.

Güzelliğine düşkün kraliçe prenses ölmeden vazgeçmek niyetinde değilmiş. Bu kez prensesi öldürmek için başka bir plan yapıp dilenci gibi giyinerek cücelerin evine gitmiş. Kapıyı çalıp çok uzun yoldan geldiğini susuzluktan bayılacağını söyleyip prensesten bir bardak su istemiş. Bu sefer Pamuk Prenses kapıyı açmadan, camdan su uzatmış. Bunun üzerine dilenci “Sana minnettarım kızım, çantamda bahçemden topladığım elmalarım var  sana teşekkür edebilmek için bir elma vermek istiyorum” demiş. Prenses dilenciden elmayı almış. Ama bu elmada Kraliçenin hazırlattığı zehir varmış. Pamuk prenses elmayı ısırınca birden olduğu yere yığılmış. Akşam cüceler gelip pamuk prensesi hareketsiz bulunca ne yapacaklarını şaşırmışlar ne yapsalar da onu ayağa kaldıramamışlar. Bir süre sonra onun öldüğünü ama onu gömemeyeceklerini, ona yakışır camdan bir tabut yapmaları gerektiğine karar vermişler.

Zaman geçmiş prenses hiç uyanmamış, cam tabutun içinde yatmaktaymış. Cüceler çok üzgünmüş, onu kaybettiklerine inanmak istemiyorlarmış. Bir gün evin yakınlarından yakışıklı bir prens adamlarıyla geçmekteyken, cam tabutta yatan pamuk prensesi fark etmişler. Prens, pamuk prensesi görür görmez ona aşık olmuş. Ev sahibi cücelerle görüşüp, ona ne olduğunu sormuş. Cüceler de olan bitenleri anlatmışlar. Prens cücelerin anlattıklarını duyup üzüntüden olduğu yerde kalakalmış. Ama pamuk prensesin öldüğüne inanmak istemiyormuş. Pamuk prensesi ülkenin en iyi doktorlarına göstermek için onu sarayına götürmek istemiş. Cüceler belki de pamuk prenses ayağa kalkar diye gitmesine izin vermişler.

Camdan tabutu prensin kervanına yüklemek üzereyken bir anda olanlar olmuş. Tabut hareket edince pamuk prensesin boğazına takılan elma ağzından düşüvermiş. Zehirli elmadan kurtulan Pamuk prenses uyanmış. Prensi karşısında görünce ondan çok etkilenmiş. Yedi cüceler de prens de pamuk prensesin ölmediğini öğrenince çok mutlu olmuşlar. Prens pamuk prensese evlenme teklif etmiş. Pamuk prenses de onun teklifini kabul etmiş. Birlikte saraya doğru yola çıkmışlar.

Üvey annesi pamuk prensesin ölmediğini öğrenip yeniden planlar yapsa da prensin adamları onu yakalayıp, saraydan sürgün etmişler. Sarayda 40 gün 40 gece düğün yapılmış yedi cüceler de düğüne davet edilmiş. Pamuk prenses ile prens bir ömür mutlu yaşamışlar. Onların mutluluğu yedi cüceleri de mutlu etmiş.

egiticimasallar.com‘da Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Masalı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.


Dünya Klasiklerinden Parmak Çocuk masalımızı okudunuz mu?

DMCA.com Protection Status

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!