prenses ve bezelye tanesi masalı oku

Prenses ve Bezelye Tanesi Masalı

Kısa Masallar kategorimizden Prenses ve Bezelye Tanesi Hikayesi ve Masalı Okuyorsunuz.

Bir zamanlar büyük ve güzel bir ülkede, kocaman tepelerin arkasında büyük bir şatoda bu ülkenin kralı, kraliçesi ve onların oğulları olan yakışıklı bir prens yaşıyormuş. Prens artık genç biri olduğundan evlenmek istiyormuş. Ama evlenmek istediği kişinin kendisine yakışacak bir prenses olması gerektiğini düşünüyormuş.

Gerçek bir prenses bulup onunla evlenebilmek için çevredeki bütün ülkeleri gezmiş, dolaşmış. Ama hayalini gerçekleştirip evleneceği kişiyi bulamadan şatolarına dönmüş. Diğer ülkelerde gördüğü prenseslerin gerçek bir prenses olamayacağını düşünüp duruyormuş. Çünkü hepsinin eksik bir tarafı varmış. Kimi çok güzel ama akıllı değilmiş, kimisi de akıllı olsa da bir prenses kadar güzel değilmiş.

Bir gece şatoda prens evleneceği kızı düşlerken aniden bir yağmur başlamış. Yağmur öyle hızlı yağıyor, gök öylesine gürlüyormuş ki sanki gökyüzü yırtılmış gibiymiş. O sırada şatonun kapısı çalınmış. Şatonun kapısını açan yakışıklı prens kapıda güzeller güzeli bir kız görmüş.

Kıza gece yarısı bu saatte yağmur altında ne yaptığını sormuş. Kapıyı çalan kız “Ben gölgeler ülkesi krallığının prensesiyim. Çevre ülkeleri gezerken yolumu kaybettim. Önüme bu şato çıkınca da kapıyı çaldım, bana yardım eder misiniz?” demiş.

Yakışıklı prens kızın söylediklerine anlam verememiş. Kral ve kraliçe de kıza hiç inanmamış. Onu içeriye almak istememişler ama prens inanmasalar da onu dışarıda bırakamayacaklarını söyleyince babası kral ve kraliçe ikna olmuş, kızı şatoya almışlar.

Kızı şatonun şöminesinin önüne götürüp oturtmuşlar. O sırada kral, kraliçe ve prens kendi aralarında kızın doğru söyleyip söylemediğini nasıl anlayacaklarını konuşuyorlarmış. Kraliçe aklımda bir fikir var, “anlayacağız bakalım kraliçe mi değil mi” demiş.

Kızı yatıracakları odaya gitmiş, karyolanın içine bir tane bezelye tanesi koymuş. Bezelye tanesinin üstüne de kırk döşek, döşeklerin üstüne de kuş tüyünden kırk yorgan örttürmüş. Şöminenin önünde oturan kıza odayı gösterip bu yatakta yatabileceğini söylemiş. Gece prenses olduğunu söyleyen güzel kız bu yatakta uyumuş.

Sabah olunca Kraliçe kıza:

-”Günaydın, yatağını beğendin mi umarım rahat uyumuşsundur diye sorunca kız:
-” Neredeyse tüm gece uyuyamadım, sırtım çürüklerle doldu. Hiç böyle rahatsızlık veren bir yatakta yatmamıştım” demiş.

Kraliçe kızın gerçek bir prenses olduğunu anlamış. Kırk döşek , kırk yorganın üzerinde yatmasına rağmen sırtında bezelye tanesini hissedecek kadar kibar, ve narin birinin ancak bir prenses olabileceğini söylemiş.

Prens güzeller güzeli prensesi ülke ülke gezerek arayıp da bulamasa da aradığı prenses şatolarına kadar gelmiş. Prenses de kendisine yardım eden prensi sevmiş. Aradan biraz zaman geçince evlenmeye karar vermişler. Ülkenin her yerinden davetliler çağırıp muhteşem bir düğün yapıp evlenmişler ve çok mutlu olmuşlar.

Haydi! Şimdi bir Masal oku ve çocuk gelişimine destek ol…

egiticimasallar.com‘da Prenses ve Bezelye Tanesi Hikayesi okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!