sevimli balık dory masal oku

Sevimli Balık Dory Masalı

Çocuk Masalları kategorimizden Sevimli Balık Dory Hikayesi ve Masalı Okuyorsunuz.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok uzaklarda Okyanusya diye bir okyanus şehri varmış. İçerisinde bin bir çeşit balıkların mutlu ve barış dolu yaşadıkları bir ülkeymiş burası… Balıklar aileleri ile birlikte bazen mercan resiflerinin içinde, bazen de dipteki deniz kabuklarında bulunan evlerinde yaşarlarmış. Bazı balıklar aileleri ile başka denizlere doğru yolculuk yapar, tatile çıkarlarmış.

Özellikle küçük balıkların okulları tatil olduğu zamanlarda her çocuk balık ailesiyle başka denizlere veya okyanusa gidip orada tatillerini geçirirlermiş. Okyanusya’da masmavi, pulları parlak mı parlak, eğlenceli ve hareketli bir balık yaşarmış. Bu balığın ismi “Dory” imiş. Dory daha beş yaşındaymış ve ailesi, arkadaşları ve diğer deniz canlıları Dory’i çok severmiş. Dory de Okyanusya’daki her canlı ile çok iyi anlaşırmış. Okula gitmek Dory’nin en sevdiği şeymiş. Çünkü okulda her gün yeni şeyler öğreniyormuş. Eve döndüğünde de anne ve babasına öğrendiği şeyleri anlatırmış.

Okullar bir süre sonra öğrencilerin dinlenmesi için tatil edilmiş. Dory’nin ailesi, bu tatilde farklı denizlere tatile gitmeye karar vermiş. Dory çok heyecanlanmış, çünkü gezip yeni yerler görmeyi çok severmiş. Hep birlikte hazırlanmışlar ve yola çıkmışlar. Dory tatile gittikleri yolda her yere meraklı gözlerle bakıp yeni şeyler keşfediyormuş. Dory’nin babası bu tatillerini kardeşi olan Fred’in evlerinde geçirmeyi teklif etmiş. Fred Dory’nin amcasıymış. Bu teklife tüm aile çok sevinmiş. Çünkü Dory’nin amcası Fred’in üç çocuğu varmış ve Dory onlarla oyun oynamayı çok seviyormuş. Bir kaç gün yollarına devam ettikten sonra amca Fred’in evine varmışlar. Dory ve kuzenleri birbirlerini görünce çok mutlu olmuş, birbirlerine sarılmışlar. Gece saatlerine kadar birlikte oyunlar oynayıp, yatma saatinde ise odalarına yerleşmişler. Ailenin büyükleri de sohbet ettikten sonra herkes birbirine iyi uykular diledikten sonra uykuya dalmış.

Diğer gün çocuklar ailelerinden izin alarak çevredeki denizi keşfetmeye çıkmışlar. Farklı resifler, canlılar ve yosunlar görüp, yeni arkadaşlar ile tanışmak istiyorlarmış. Akşam olana dek beraber oyunlar oynamışlar, gezip, eğlenmişler. Saatin geç olduğunu bile fark edememişler. Dory kuzenlerine “geç oldu, ailelerimiz bizi merak eder, hemen eve dönmeliyiz” demiş. Sonra kuzenleri ile birlikte evin yoluna koyulmuşlar. Ama Dory kuzenlerine göre daha yavaş yüzdüğü için bir süre sonra geride kalmış. Arkalarından bağırıp kendisini beklemelerini söylemiş, ama kuzenleri onu duymamış. Dory bu şehri bilmediği için evin yolunu da bulamamış. Çok korkmuş ve ne yapacağını düşünmeye başlamış. O sırada deniz iyice karanlıklaşmış ve hiç bir yeri göremez olmuş.

Dory iyice tedirgin olmuş. En iyisi suyun yüzeyine çıkayım, oradan belki evin yolunu daha iyi bulabilirim diye düşünmüş. Yukarı doğru yüzüp başını suyun yüzeyine çıkarmış. Tam o anda bir el ona doğru uzanıp Dory’i yakalamış. Dory çırpınarak kurtulmaya çalışsa da başaramamış. Onu yakalayan el küçük bir kız’a aitmiş. Dory yüzgeçlerini çırptıkça küçük kız da korkmuş. Kızın annesiyle babası gelip ne olduğunu sormuşlar. Küçük kız elinde tuttuğu Dory’i ailesine göstermiş. Kızın ailesi Dory’yi suya bırakmasını söyleyecekleri yerde Dory’nin kızlarına arkadaş olabileceğini düşünüp onu suyla dolu bir kavanoza koymuşlar. Dory kızın ailesi ile birlikte, kavanozun içerisinde mecburen onların evine gitmiş.

Eve ulaştıklarında küçük kızın babası Dory için ter temiz bir akvaryuma hazırlamış. Dory’yi de bu akvaryumun içine koymuş. Dory çok korkmuş ve üzülmüş. Çünkü hem ailesini özlemiş, hem de karnı çok acıkmış. Aklından “şimdi ailem beni ne kadar da merak ediyorlardır, neden erkenden ailemin yanına dönmedim ki” diye düşünceler geçip duruyormuş. Küçük kız Dory’nin kendisine arkadaşlık etmesini istiyormuş. Ona taze yemler veriyor, onunla konuşup, sürekli onu izliyormuş. Aradan bir kaç gün geçince Dory’nin hiçbir şey yemediğini neredeyse açılıktan bayılacağını hissetmiş. Kız çok endişelenmiş ve Dory’e seslenerek “Tatlı balık senin neyin var böyle?” diye sormuş. Dory halsizlikten neredeyse cevap veremeyecekmiş, ama kendini zorlayarak “Ailemi çok özlüyorum, beni çok merak etmişlerdir, evime dönmek istiyorum” demiş.

Küçük kız Dory’nin konuştuğunu görünce çok şaşırmış. Dory’e “Ailen nerede” diye sormuş. Dory de şu anda tatilde olduklarını ve başına gelenleri küçük kıza anlatmış. Kız duyduklarından sonra Dory’e çok üzülmüş. “Merak etme seni ailene götüreceğiz” demiş.

Sabah olunca küçük kız ailesi ile konuşup Dory’nin kendisi ile konuştuğunu, onun da bir ailesi olduğunu ve kendisine Dory’nin evine dönmek istediğini söylemiş. Kızın ailesi balığın konuştuğuna inanmamışlar ama küçük kızlarının üzülmesine ağlamasına dayanamayıp Dory’yi evine götürmeye karar vermişler. Dory’i akvaryumu ile yanlarına alıp denize doğru yola çıkmışlar. Küçük kızın Dory’yi yakaladığı yere gelince Dory’i akvaryumdan alıp, denize geri bırakmışlar. Dory çok sevinmiş, küçük kıza ve ailesine yüzgeci ile selam verip kısa bir süre evlerinde yaşadığı bu insanlar ile vedalaşmış. Dory suyun derinliklerine doğru yüzerken bir süre sonra karşısında onu arayan ailesini görmüş. Ailesi Dory’i görünce hemen ona sarılıp, ne kadar merak ettiklerini ve özlediklerini söylemişler. Bu zamana kadar nerede olduğunu sormuşlar.

Dory ne yaşadıysa hepsini tek tek ailesine anlatmış. Ailesi ise Dory’e onu bulamayınca çok korktuklarını ama iyi olduğunu gördükleri ve eve dönebildiği için çok mutlu olduklarını söylemiş.

Artık tatilin son günleri gelmiş. Dory ile ailesi Fred amcanın evinden kendi evlerine dönmüş. Dory okula dönüş için hazırlanmaya başlamış. Bu tatil onlar için hem keyifli ama bir o kadar da korkutucu geçmiş. Ama eskiden olduğu gibi yeniden birliktelermiş. Dory ile ailesi bir daha hiç ayrılmadan Okyanus’ya da mutluca yaşamaya devam etmişler.

Haydi! Şimdi bir Masal oku ve çocuk gelişimine destek ol…

egiticimasallar.com‘da Sevimli Balık Dory’nin Masalını okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!