tablet bağımlısı çocuk hikaye oku

Tabletinden Ayrılamayan Elif’in Hikayesi

Elif, altı yaşında çok akıllı ve sevimli bir kızdı. Henüz yeni okula başlamıştı. Okulunu, öğretmenini ve arkadaşlarını çok seviyor olsa da Elif’in asıl sevdiği şey eve geldiğinde tabletinde oyunlar oynamak, videolar izlemekti. Tabletini eline aldığında saatlerce oyun oynar, hatta bazen acıktığını, tuvalete gitmesi gerektiğini bile unuturdu. Annesi Elif’e yeni şeyler öğrenmesi ve keyifli zaman geçirmesi için kitaplar veriyor ama Elif okumuyordu. Birlikte etkinlikler yapalım dediğinde, Elif tabletinden gözünü ayırmıyordu. Bazı günler arkadaşları onu dışarıda oynamaya çağırırdı. Ama Elif arkadaşlarıyla oynamak yerine evde tableti ile vakit geçirmeyi tercih ederdi.

Elif’in annesi artık onun için çok endişelenmeye başlamıştı. Elif’in hareket dahi etmemesi sebebiyle gelişiminde sorunlar oluşacak, ağrılar çekecekti. Bir gün annesi onu karşısına alıp konuşmaya başladı. “Benim güzel kızım, sana kendi çocukluğumdan bahsetmek istiyorum. Biliyor musun ben senin yaşındayken arkadaşlarımla dışarıda saatlerce oyunlar oynardım. Hatta bazen akşam olduğunu bile fark edemezdim, annem eve dönmem için camdan bana seslenirdi. O günleri çok özlüyorum, çocuk olmak çok güzel bir şey bu güzel zamanını tablet ile harcamamalısın.” dedi.

“Yalnızca bilgisayar, tablet, telefon kullanarak, dışarıdaki hayatı keşfedemez, keyif alamazsın. Üstelik seni tembelleştirir ve yeni arkadaşlar edinmende zorlaşır. Üstüne sağlığın da bozulur.”

Sana bir teklifim var. Şimdi sana dışarıdaki arkadaşlarınla oynayabilmen için bizim de çocukluğumuzda oynadığımız bir oyunu öğreteceğim, eğer oynamaktan keyif alırsan, tablet kullanma süreni yarıya indireceğiz.” dedi.

Elif’in annesi ile konuştukları pek hoşuna gitmemişti, ama öğreteceği oyunu da merak ediyordu. “Peki annecim, şimdi bana oyunu öğretebilirsin.” dedi. 

Annesi, bu oyunun adı “Yakar Top” dedi. “Oyun şöyle oynanıyor. Arkadaşların ile iki gruba ayrıldıktan sonra bir grup top fırlatıcı, diğer grup ise kaçıcı oluyor. Top fırlatıcı grup karşılıklı belirli bir mesafede duruyorlar. Ortalarında ise kaçıcılar bulunuyor. Fırlatıcılar ortadaki kaçan çocuklardan birini top ile isabet ettirip vurursa fırlatıcılar kazanıyor. Eğer kaçanlar topun kendilerini vurmasına engel olabilirse de kaçıcı grup kazanıyor.” dedi.

La Fontaine Masalları kategorimizi gördünüz mü?

Oyunu öğrenen Elif çok heyecanlandı. Hazırlanıp dışarı çıktı, sokaktaki arkadaşlarını çağırıp annesi ile konuştukları oyunu anlattı. Onlar da bu oyunun çok keyifli olacağını düşünerek hemen oynamak istediler. Gruplara ayrılıp oyuna başladılar. 

Oyun o kadar eğlenceliydi ki neredeyse akşam olmuştu ama onlar hala Yakar Top oynamaya devam ediyorlardı. Tüm çocuklar hem oyun oynamış, hem eğlenmiş, hem de koşarken spor yapmış oldular. Hepsi çok mutlu olmuştu.

‍Eve giden Elif dışarıda çok yorulduğundan, akşam yemeğinden sonra banyosunu yapıp güzel bir uykuya daldı. Aklına tablet hiç gelmemişti bile, yakar top tablette yapabileceği şeylerden çok daha zevkliydi. Ertesi gün okuldan geldiğinde ödevlerini yapıp annesinden dışarı çıkmak için izin istedi. Artık eskisi gibi tablet ile zamanını boşa harcamıyor, arkadaşları ile oyunlar oynamayı tercih ediyordu. Elif de annesi de artık çok mutluydu.

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!