Tembel Eşek Masalı Oku

Tembel Eşek Masalı

Bir varmış bir yokmuş, zamanın birinde küçük bir kasabada bir tüccar ile eşeği yaşarmış. Tüccar çok çalışkan ve akıllı bir adammış. Her gün pazara eşeği ile mallarını götürüp satar geçimini de bu şekilde sağlarmış. Eşeği ise, tüccarın tam tersine çok tembel bir hayvanmış. Aslında güçlü bir hayvan olmasına rağmen hiç çalışmak istemez, yemek yiyip, yatmaktan başka bir şey düşünmezmiş.

Bir gün tüccar pazarda neyin eksik olduğunu öğrenmek için gidip pazarı gezmiş. Pazar da olması gereken her şey varmış ama bir tek şey eksikmiş. Herkes pazarda tuz soruyormuş ama pazarcıların hiçbirinde tuz bulamıyormuş. Tüccar eğer şehirden tuz getirip pazarda satarsa çok para kazanacağını anlamış. Hemen eve dönüp eşeğini de alıp şehre doğru yola çıkmış.

Şehre vardıklarında tüccar on çuval tuz almış. Eşeğinin sırtına tuz çuvallarını yüklemiş. Ama yükledikten sonra bakmış ki eşeği zorlanıyor, çuvalın birini eşeğin sırtından alıp kendisi taşımaya karar vermiş. Çünkü tüccar eşeğini seviyor, onun zorlanmasını istemiyormuş. Tembel eşeğin sırtından yük eksilse de yine de hiç yürümeye niyeti yokmuş.

Tüccar ona seslenip; “Haydi ama tembel eşeğim bir an önce pazara gidip bu tuzları satmalıyız ki, karnımızı doyuracak parayı kazanalım. Yoksa ne sana yem alabiliriz ne de ben karnımı doyurabilirim” diyerek eşeğin ipinden tutup yürütmeye başlamış.

Eşek ağır adımlarla pazara doğru ilerlerken, tüccar bir an evvel pazara yetişmek istiyormuş. Kasabada ki pazara yaklaştıklarında önlerine bir nehir çıkmış. Tüccar aceleyle eşeğin ipinden çekip onu nehirden karşıya geçirmek isterken, tembel eşeğin bir anda ayağı suya doğru kaymış ve nehrin içine devrilmiş.

Tüccar eşeği tutup suyun içinden kaldırınca, tembel eşek bir anda sırtındaki yükün hafiflediğini hissetmiş. Kendi kendine “Bu nehir sihirli olmalı, suyun içine girip çıkınca bütün yükümü aldı, tıpkı bir kuş gibi hafifledim. Bu sihirli nehri keşke daha öncesinde öğrenseydim. Bugüne kadar bunca yükü boşuna taşımışım” diye düşünmüş.

Ama aslında nehir sihirli falan değilmiş. Eşek nehre düşünce sırtındaki tuzlar nehrin içinde eriyip gitmiş ve çuvallar boşalmış. Tüccar tuzları satamadan nehirde eridiğini görünce çok üzülmüş. Keşke bu kadar acele etmeseydim, eğer acele ile eşeği suya çekmeseydim suya düşmez, tuzlarım da erimezdi. Şimdi ne yapacağım?” diye düşünmeye başlamış. Şehre dönmek için de çok geçmiş. En iyisi yarın tekrar şehre gidip tekrar tuz alayım diyerek eşeği de alıp evine gelmiş.

Sabah olunca tekrar şehirden tuz alıp kasabaya doğru yola çıkmışlar. Eşek nehre yaklaştıkça daha çok seviniyormuş. Çünkü nehre yatıp sırtındaki yükten kurtulmanın planını yapıyormuş. En sonunda nehre geldiklerinde tam nehirden geçerken eşek bir anda suyun içine yatıvermiş. Tuzlar yine nehirde eriyince Tüccar çok sinirlenmiş.

Tembel eşeğin suya bilerek yattığını anlamış. Kendi kendine “Seni haylaz eşek, ben seni düşündüğüm için senin sırtında taşıman gereken çuvallardan birini kendi sırtımda taşıyorum. Ama senin yaptığına bak. Onca tuz nehirde eridi paramız boşuna gitti. Yarın ben sana yapacağımı bilirim” demiş.

Bir sonraki gün yine şehre gitmişler Tüccar bu kez eşeği tuz aldığı dükkândan farklı bir yere götürmüş. Bir şeyler alıp eşeğin sırtına yüklemiş. Eşek sırtına ne kadar çuval koyduysalar hiç fark etmemiş bile çünkü çuvallar çok hafifmiş. Yola çıkıp kasabaya dönerlerken eşek, ”yüküm hafif de olsa, sihirli nehre yatıp sırtındaki yükten tamamen kurtulayım” diye düşünüp nehirde suyun içine yatıvermiş. Ama bu sefer beklediği gibi olmamış. Eşek nehirde ayağa kalkmaya çalışınca sırtındaki yükün çok ağırlaştığını hissetmiş. Yükün ağırlığından ayağa bile zor kalkmış. Eşek ne olduğunu anlamaya çalışırken Tüccar eşeğin başında ona doğru bakıp kıs kıs gülüyormuş. Çünkü akıllı tüccar tembel eşeğe bir ders vermek istemiş.

Bu kez eşeğin sırtına tuz yüklemek yerine, pamuk çuvalları yüklemiş. Nehre girince de pamuklar suyu içine çekip iyice ağırlaşmış. O günden sonra tembel eşek, sahibinin kendisine verdiği bu dersten sonra bir daha hiç tembellik etmemiş.

egiticimasallar.com‘da Tembel Eşek Masalı’nı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

DMCA.com Protection Status

1 thought on “Tembel Eşek Masalı

  1. Minik kızımın en sevdiği masal okudukça o ufaklık zamanları gözüme geldi. Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!