Tilki İle Keçi Masal Oku

Tilki İle Keçi Masalı

egiticimasallar.com sitemizde Tilki ile Keçi Hikayesi ve Masalı Okuyorsunuz.

Bir gün Tilki’nin biri ormanda gezintiye çıkmış. Ormanda bir oraya bir buraya ne kurnazlık yapsam diye gezinirken, önünde duran kuyuyu görmemiş. Adımını attığı gibi kendisini kuyunun dibinde buluvermiş.

Kuyudan çıkmak için ne yaptıysa işe yaramamış. Kuyu tilkinin boyunun iki katı yükseklikteymiş. En sonunda çabalamaktan yorulmuş. Oturup, kuyunun başına birilerinin gelmesini beklemeye başlamış.

Aradan biraz zaman geçince kuyunun başına bir keçi su içmek için gelmiş. Tilki Keçi’yi görünce kuyudan kurtulmak için bir kurnazlık düşünürken; Keçi Tilki’ye seslenmiş.

“Tilki kardeş merhaba, kuyunun dibinde ne yapıyorsun? Neden oraya girdin?” demiş.

Tilki kurnazlığıyla cevap vermiş. “Merhaba keçi kardeş, bugün hava çok sıcak. Dışarıda sıcakta durmak istemedim. O yüzden kuyuya girdim. Hem de kuyuda içmek için buz gibi ve tertemiz bir su var. Sen de gelsene hem serinlersin hem de biraz sohbet ederiz” demiş.

Keçi Tilki’nin kendisini kandırdığını bilmeden, kuyunun dibindeki berrak ve soğuk sudan içebilmeyi hayal ederek aşağıya atlamış. Kuyunun dibi gerçekten de serinmiş. Üstelik temiz ve serin sudan da kana kana içmiş.

Tilki ile sohbet etmeye başlamışlar. Aradan birkaç saat geçtikten sonra akşam olmuş. Tilki Keçi’ye; “Eee Keçi kardeş, günün sıcağını kuyunun içinde serin serin oturarak atlattık. Artık akşam oldu hava serinledi. Haydi artık çıkıp evimize gidelim.” Demiş.

Keçi kuyudan nasıl çıkacağını bilmiyormuş. Tilki biliyordur herhalde deyip, “Tamam tilki kardeş çıkalım ama nasıl çıkacağız. Kuyu çok derinmiş” demiş.

Tilki “Ne var bunda bu kadar düşünecek Keçi kardeş. Sen ön bacaklarını kuyuya dayayıp arka ayaklarının üzerinde dur, bende senin sırtına basıp çıkarım. Sonra da ben yukarı çıkınca uzanıp seni yukarıya çekerim” demiş. Keçi tamam deyip, tilkinin söylediklerini yapmış. Tilki de keçinin sırtına tırmanıp kendisini kuyudan kurtarmış. Sonra da arkasını dönüp yuvasına doğru yürümeye başlamış.

Keçi: “Hey Tilki kardeş, beni kuyudan çıkarmadan nereye gidiyorsun?” deyince;

Tilki: “Seni oradan uzanıp yukarı çekebileceğimi mi düşündün? Görmüyor musun kuyu ne kadar da yüksek. Aklını kullanıp kuyuya girmeden önce, nasıl çıkacağını düşünseydin. Haydi şimdi sana iyi şanslar” deyip, arkasını dönüp gitmiş.

Keçi, sonunu düşünmeden yaptığı iş yüzünden çok pişman olsa da, artık çok geçmiş.

La Fontaine Masallarından Tilki İle Keçi Masalı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!