Tilki İle Leylek Hikayesi

Kurnaz Tilki ve Akıllı Leylek Masalı

egiticimasallar.com sitemizde Kurnaz Tilki ile Akıllı Leylek Hikayesi ve Masalı Okuyorsunuz.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, uzaklarda bir ormanda bir tilki yaşarmış. Ormanda gezintiye çıktığında kendi kendine “Bu ormanın kralı aslan ise, en kurnazı da benim” diye kendisi ile övünür dururmuş. Tilki ormanda durmadan gezer, hep de bir kurnazlık düşünürmüş. Bugün ne kurnazlık yapsam diye düşünüp bir süre etrafta boş boş gezinmiş.

Şöyle dalga geçebileceğim biri olsa da biraz eğlensem diye düşünüp, etrafında alay edecek bir hayvan ararken, o sırada havada uçan akıllı leyleği görmüş. Akıllı leyleğin gagası ve bacakları uzun, vücudu ince ve tıpkı bir yay zarifmiş.

Tilki aşağıdan Leyleğe seslenip;

“Leylek kardeş, çok canım sıkılıyor. İstersen aşağı gel de seninle biraz laflayalım” demiş. Akıllı leylek tilkinin yanına doğru uçup gelmiş. “Tilki kardeş, neden beni çağırdın. Evde yiyecek bir şey kalmadı. Gidip yiyecek bir şeyler bulmam lazım. Haydi ne söyleyeceksen çabucak söyle de işime döneyim” demiş.

Kurnaz Tilki Akıllı Leyleğe bakıp gülümsemiş ve;

“Şey, aslında ben seni akşam yemeğine davet etmek istiyordum. Hem karnımızı doyururuz. Hem de seninle karşılıklı sohbet ederiz. Ne dersin” demiş.

Akıllı Leylek Kurnaz Tilki’nin durup dururken yaptığı bu davete anlam verememiş. Kesin tilki yine bir kurnazlık düşünüyor. Bakalım bu işin altından ne çıkacak diye düşünüp, davetini kabul etmiş. Sonra da kanatlarını çırpıp tilkinin yanından uzaklaşmış. Tilki de hemen yuvasına dönmüş, akşam için hazırlıklara başlamış.

Önce ateşi yakmış, sonra tencerenin içine taze sebzeleri koyup güzelce karıştırmış. Nefis bir çorba hazırlamış. Çorba nefis kokuyormuş. Sonra da çorbayı genişçe bir tabağın içine koyup, masaya götürmüş. Kısa bir süre sonra da Leylek gelmiş.

“Tilki kardeş, iyi akşamlar umarım seni fazla bekletmemişimdir.” Demiş. Kurnaz Tilki “İyi akşamlar Leylek kardeş, hazırlıklar yeni bitti, tam zamanında geldin. Senin için ağzına layık bir çorba hazırladım. Haydi soğumasını beklemeden yiyelim.” Demiş.

La Fontaine Masallarından Kurnaz Tilki ile Akıllı Leylek Masalı okumaktasınız…

Akıllı Leylek ile Kurnaz Tilki masaya oturmuşlar. Tilki tabağın içindeki çorbayı bir taraftan şapur şupur içiyor, bir taraftan da Leyleği izliyormuş.  Leylek ise tabağın içindeki çorbayı, uzun gagaları yüzünden bir türlü içememiş. Kurnaz Tilki, Leyleğin haline bakıp kıs kıs gülüyormuş.

“Leylek kardeş, neden çorbanı içmiyorsun. Yoksa beğenmedin mi? Hatırım için hepsini iç, karnını iyice bir doyur” deyip onunla alay etmiş.

Akıllı Leylek Kurnaz Tilki’nin oyununun ne olduğunu anlamış. Ama hiç bozuntuya vermemiş. Onun bu yaptığına karşılık bir ders vermek için;

“Tilki kardeş, içiyorum eline sağlık çok güzel olmuş. Karnım baya doydu. Ben fazla geç olmadan kalksam iyi olur. Bu kibar davetine karşılık bende yarın sana güzel yemekler hazırlamak istiyorum. Yarın sende benim misafirim olur musun?” demiş.

Tilki, Leyleğin bu davetini kabul etmiş.  Sonrasında Leylek iyi akşamlar dileyip yuvasına dönmüş. Sonraki gün akşam tilki yemeğe leyleğin evine gitmiş.  Akıllı leylek ona ders vermek için hazırladığı planı belli etmeden, “Hoş geldin Tilki kardeş, seni gördüğüme sevindim. Hiç beklemeden yemek masasına geç. Sana nefis yemekler hazırladım. Güzelce karnımızı doyuralım” demiş.

Masaya oturmuşlar, Leylek masaya derin ve dar ağızlı bir kap içinde olan yemekleri getirmiş. Leylek uzun gagası sayesinde yemekleri rahatça yiyor, tilki ise kalın burnunu kâsenin içine sokamıyormuş. Leylek yemeği rahat rahat yiyip, karnını güzelce doyururken. Tilki bir lokma bir şey yiyememiş.  Yaptığı kurnazlığın karşılığında Leyleğin ona bir ders vermek istediğini fark etmiş. O akşam yaptığının yanlış olduğunu anlayıp, bir daha kimseyle alay etmemiş.

egiticimasallar.com‘da Akıllı Leylek ile Kurnaz Tilki Masalı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

Eğitici Masal serimizden Tembel Kasaba Masalımızı okudunuz mu?

DMCA.com Protection Status

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!